Osnivanje Zavoda za ekonomiku poljodjelstva i sociologiju sela uvjetovano je odredenim drustvenim pojavama na ovom podrucju, a i potrebama odredenih agrarno-ekonomskih istrazivanja. Tijekom 1968. godine u sklopu djelatnosti Instituta osnovao se poseban Odjel za ekonomiku i planiranje poljodjelstva.
Odmah nakon osnutka suradnici Odjela su uz tekuci rad u izradi raznih planova i programa prisli sistematskim makro-ekonomskim istrazivanjima poljodjelstva jadranskog podrucja. U tom sklopu, zajedno sa Zavodom za ekonomiku poljodjelstva Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, organizirana je anketa koja je obuhvatila 2.838 ili 1% poljodjelskih domacinstava na citavom mediteranskom podrucju Hrvatske. Sadrzaj tih istrazivanja najbolje se vidi iz studija koje su iz toga rada rezultirale:
Na taj se nacin prvi put u nasim agrarno-ekonomskim istrazivanjima pokusala dati kompleksna slika proizvodno- ekonomske i demografsko- -socioloske problematike individualnog gospodarstva na citavom mediteranskom podrucju Hrvatske.
Drugi znacajniji istrazivacki projekt, kao nastavak prethodnog, proizasao je iz suradnje s organizacijom FAO, a prihvacen na inicijativu Instituta, pod nazivom ,,Ekonomsko-socijalna problematika seoskog stanovnistva mediteranskog podrucja Hrvatske". U tom projektu, u kojemu je Institut bio nosilac ukupnog istrazivanja, suradivali su mnogi agrarno-ekonomski i socioloski instituti. Istrazivanja su obuhvatila slijedece dionice:
Prethodna istrazivanja su upucivala da se u poljodjelstvu i selu dogadaju znacajne promjene, te da je vrlo slozena problematika seoskog gospodarstva.
Daljnja istrazivanja ove problematike bila su usmjerena na podrucju Dalmacije kroz projekt: ,,Drustvneo-ekonomske promjene u poljodjelstvu i selu". Ova istrazivanja imaju kontinuirano obiljezje i izvode se svake pete godine. Cilj ovih istrazivanja je u nastojanju znanstvenih spoznaja kompleksa drustveno- ekonomskih promjena u poljodjelstvu i selu, da utvrdi i prati kretanja kao i cimbenike koji ih izazivaju, sagleda posljedice glede odredivanja efikasnih mjera agrarne i drustvneo-ekonomske politike koje bi trebale usmjeriti ta kretanja u smislu razvoja poljodjelske proizvodnje, te opcih uvjeta zivota u seoskoj sredini.
Osim ovih istrazivackih projekata izradene su pojedinacne studije za uza podrucja, najcesce u sklopu rada s ostalim Zavodima, u cilju unapredjenja i povecanja proizvodnje na ovom podrucju.