Zavod za kulturu biljnog tkiva




Kultura biljnog tkiva ili uzgoj biljnog materijala u "in vitro" uvjetima je mlada disciplina kojoj u svijetu naglo raste znacaj. Institut je stvarajuci mogucnosti primjene ovih metoda imao odredene ciljeve. kao prvo trebalo je rijesiti neke prakticne aspekte u proizvodnji sadnica karanfila i gerbera. To se prvenstveno odnosi na regeneraciju karanfila (oslobadjanje biljaka od fitopatogenih virusa, bakterija i gljivica) i brzu multiplikaciju gerbera (jedan novi oblik klonske reprodukcije). Medutim i dalje se radi na odredenim kulturama, usavrsavaju se tehnike uzgoja, integriraju novi problemi, prvenstveno oni vezani na selekciju i krizanje.

Druga zadaca Zavoda je iznalazenje i primjena odredenih saznanja i na druge kulture mediteranskog podrucja. Posebno onih djelatnosti Instituta ciji je dosadasnji rad rezultirao novim zanimljivim selekcijama, kao npr. iz podrucja: vocarstva, vinogradarstva, povrcarstva i dr. Zavod obavlja istrazivanja na devet kultura (tri cvjetne, pet vocarskih i odredene sorte vinove loze). Ovdje je primjenjen iskljucivo znanstveni aspekt novih metoda rada, te smatramo da ove metode mogu odgovoriti na nekoliko zahtjeva koje postavlja rasadnicka proizvodnja u Republici Hrvatskoj.

U proslom razdoblju djelatnici koji rade na kulturi biljnog tkiva svojim istupima na raznim znanstvenim i strucnim skupovima u zemlji znatno su doprinjeli sirenju ovih metoda.


Zavod raspolaze uvjetima za tzv. banku zdravog elitnog materijala. Danas je Zavod orijentiran na slijedeca istrazivanja:

  • Mikropropagaciju i ispitivanje regenerativnih mogucnosti pojedinih tkiva i organa vinove loze i masline u kulturi tkiva.
  • Ispitivanje regenerativnih mogucnosti pojedinih tkiva i organa karanfila kultiviranog i divljeg (Dianthus dalmaticus).
  • Ispitivanje uzgoja loncanica (Dracaena, Saintpaulia, Cardyline) "in vitro".